21.01.2022

Протягом всієї історії втрати врожаю від хвороб мали серйозні наслідки для людини.

Існує щонайменше 50 000 хвороб сільськогосподарських культур. Щороку вчені відкривають нові захворювання. Близько 15% від загального виробництва щорічно втрачається від інфекційних захворювань, незважаючи на поліпшені сорти та методи контролю хвороб. Організми, що викликають захворювання (патогени), швидко розмножуються і мутують. Вони розвивають генетичну стійкість до хімічного контролю і мають можливість інфікувати нові гібриди. Розуміння патології рослин є першою лінією захисту від хвороб.

У цій статті ви дізнаєтеся, які фактори навколишнього середовища впливають на захворювання рослин.

Непрямо, фактори навколишнього середовища, які спричинюють стрес, можуть призвести до поступового ослаблення. Ослаблення призводить до того, що рослина є більш сприйнятливою до хвороботворних організмів. Через це діагностування хвороб рослин може бути складним. Справжньою причиною проблеми можуть бути стресові фактори, хвороба яких просто є другорядним фактором.

ТРИКУТНИК ЗАХВОРЮВАННЯ

Існують три критичні чинники або умови для виникнення хвороби:

– сприйнятлива рослина-господар

– патоген

– правильне поєднання умов навколишнього середовища.

Зв’язок цих факторів називається трикутником захворювання. Якщо існує лише частина трикутника, захворювання не відбудеться. Розуміння трикутника захворювання допомагає нам зрозуміти, чому більшість рослин не страждають від багатьох тисяч захворювань, які існують.

ПАТОГЕН

Збудниками можуть бути грибки, бактерії, віруси, мікоплазми або нематоди. Кожен має різний життєвий цикл, що включає інфекційну стадію.

Більшість патогенів є специфічними для певного виду рослин, роду або сім’ї. Деякі захворювання, такі як борошниста роса, викликають подібні симптоми на різних рослинах. Проте задіяні гриби зазвичай є специфічними для господаря.

СПРИЙНЯТЛИВА РОСЛИНА-ГОСПОДАР

Сприйнятлива рослина-господар має генетичний склад, що дозволяє розвивати певне захворювання. Генетичний захист проти хвороби називається стійкістю до хвороб.

Важливо пам’ятати, що рослини, позначені як стійкі до хвороб, стійкі лише до певного захворювання. Вони не стійкі до всіх захворювань. Стійкість не означає імунітет. В екстремальних умовах стійкі рослини можуть бути інфіковані хворобою, на яку вони мають стійкість.

Для виникнення захворювання рослина-господар повинна перебувати на стадії розвитку, що дозволяє йому бути сприйнятливою до інфекції. Наприклад, Botrytis – це перш за все хвороба плодів, хоча вона також може зустрічатися на квітках і листях. Також важливо, щоб збудник перебував у належній стадії свого розвитку для зараження рослин-господарів.

УМОВИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Певні умови навколишнього середовища повинні існувати для збудників хвороб, що викликають інфекцію. Специфічні умови для різних патогенів змінюються. Висока вологість і специфічні температурні діапазони, наприклад, необхідні для багатьох грибкових захворювань. Ці умови повинні продовжуватися протягом критичного періоду часу, коли збудник контактує з господарем для інфікування.

Вологість, температура, вітер, сонячне світло, харчування та якість ґрунтів впливають на ріст рослин. Якщо один з цих факторів не врівноважується культурою конкретної рослини, ця рослина може мати більшу схильність до хвороб. Наприклад, суниця, що росте в тіні, швидше за все, буде інфікована борошнистою росою, ніж ті, що ростуть під сонячними променями.

Умови навколишнього середовища також впливають на ріст і поширення патогенів захворювання. Дуже суха або волога погода буде супроводжувати набір захворювань, які процвітають в цих умовах.

ВОЛОГА

Вологість може включати росу, опади або воду при зрошенні. Волога має вирішальне значення для поширення більшості хвороб рослин.

Постійно змочувати листя з верхнього поливу є умовою, що сприяє розвитку хвороби. Саджанці, вирощені в приміщенні в мокрих, нестерилізованих середовищах більш схильні до грибкового захворювання.

ТЕМПЕРАТУРА

Кожен патоген має певний діапазон температур для росту і активності. Температура ґрунту також може бути критичною для інфекції захворювання. Прохолодні, вологі ґрунти сприяють захворюванням грибкових коренів. Екстремальні температури можуть викликати стрес в рослинах-господарях, збільшуючи сприйнятливість.

ВІТЕР І СОНЦЕ

Вітер може поширювати патогенні мікроорганізми з однієї області на іншу, навіть багато кілометрів. Вітер і дощ разом можуть бути смертельною комбінацією. Дощовий вітер може поширювати спори з тканини інфікованої рослини, видуваючи ці патогени на нові рослини-господарі.

Сонячне світло дуже важливо для здоров’я рослин. Рослини, які не отримують необхідної кількості сонячного світла для задоволення своїх потреб, більше піддаються стресу. Це може зробити їх більш чутливими до інфекції.

ҐРУНТ І РОДЮЧІСТЬ

Тип ґрунту може впливати на ріст рослин, а також на розвиток деяких патогенів. Легкий піщаний ґрунт з низьким вмістом органічної речовини сприяє зростанню багатьох видів нематод. Захворювання збільшується в важких, холодних, водяних ґрунтах. РН ґрунту впливає на розвиток патогенів при деяких захворюваннях. Кила капусти зустрічається в ґрунтах з низьким рН, наприклад, а високий рН ґрунту є фактором розвитку парші на картоплі.

Родючість впливає на швидкість росту рослин і здатність захищатися від хвороб. Надмірне збагачення азотом може підвищити сприйнятливість до патогенних нападів. Це затримує зрілість. Дефіцит азоту призводить до обмеженого росту і стресу рослин, що може призвести до більшої сприйнятливості захворювання.