Вологість ґрунту у метровому шарі | Afina Pallada
26 Березня 2020

Вологість ґрунту у метровому шарі

Вологість ґрунту у метровому шарі
Рівень урожайності озимини у значній мірі залежить від запасів вологи у ґрунті ранньої весни.  Навіть за невисокого рівня опадів навесні і влітку, волога, що збереглася у ґрунті після зими, дає можливість рослинам добре розвиватись, і аграрії у подальшому одержують добрий врожай.
Кандидат сільськогосподарських наук Вікторія Олійник, розглядаючи проблеми збереження вологи в ґрунті, наголошує, що на добрий врожай озимини можна розраховувати, якщо на початку весни запаси вологи у метровому шарі знаходяться на рівні 150-200 мм. Про задовільний стан посівів і середній врожай можна казати за наявності  130-140 мм вологи у метровому шарі ґрунту. А ось наявність вологи у метровому шарі на рівні 100 мм і менше без додаткових агротехнічних заходів призводить до значних втрат урожаю.
Ступені вологості, тобто вміст води у відсотковому відношенні до маси сухого ґрунту, за яких можна досягти оптимальних показників в обробці ґрунту, бувають різні.   Якщо на легких за своїм механічним складом ґрунтах, за ствердженням фахівців, висока якість обробки і фізична достиглість ґрунту досягається при вологості від 40 до 70%, на важких – при вологості від 50 до 65%, то для чорноземів оптимальна вологість складає   15-18%  (у відношенні до абсолютно сухого ґрунту).
Багатьма дослідженнями встановлено тісний зв’язок між агротехнікою і витратами вологи на транспірацію, яка є показником ефективності використання запасів вологи. Таким чином, обробка ґрунту і правильна сівозміна є дуже важливими факторами для накопичення і збереження осінньо-зимових запасів вологи.
Багатьма дослідженнями на чорноземах лісостепу і степу України встановлено покращення водного режиму внаслідок заміни оранки безвідвальним обробітком. Волога у ґрунті тоді  краще утримується завдяки формуванню на поверхні мульчую чого шару з післяжнивних залишків.
Культура-попередник також значно впливає на формування та раціональне використання ґрунтових запасів вологи. Тому, нехтуючи науково обґрунтованою сівозміною, можна очікувати неповноцінних сходів озимини, у тому числі і через нестачу вологи.  
Як повідомляє Укргідрометцентр, на кінець лютого ситуація з вологістю ґрунту у різних регіонах країни була неоднорідна. У Черкаській області, наприклад, запаси вологи у метровому шарі ґрунту були мінімальними за останні 30 років.  
У лютому, за даними Укргідрометцентра, запаси продуктивної вологи у метровому шарі грунту на Полтавщині, Кіровоградщині, окремих площах Миколаївщини були вище норми. А ось на Одещині і більшості площ Миколаївщини – ледь на рівні або й менше норми.
Озимина протягом лютого знаходилась у стані неглибокого зимового спокою, а з другої половини місяця у південних і місцями центральних та західних областях розпочалося відновлення вегетації.
Рання й прохолодна весна, як зазначають метеорологи, сприяє збереженню вологи  грунті. А ось різке потепління, яке спостерігалось наприкінці лютого – на початку березня, навпаки, призвело до втрати продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту.
Визначити рівень вологи у метровому шарі грунту вам допоможуть фахівці агролабораторії «Афіна Паллада». І вже у відповідності до висновків, кожне господарство зможе зорієнтуватись із застосуванням подальших агротехнічних заходів.
Щоб зберегти потенціал майбутнього врожаю, фахівці радять у стислі строки підкормити озимину і закрити наявну вологу.