Перекличка садів | Afina Pallada
06 Травня 2020

Перекличка садів

Перекличка садів

Моє знайомство з Президентом Української горіхової асоціації Геннадієм Юдіним відбулося зовсім нещодавно. Ця енергійна ділова і мудра людина, можу сказати без перебільшення, кожного нашого спілкування заряджає мене оптимізмом і наснагою. У Геннадія Олександровича безліч ідей и невгамовне прагнення прикрашати Україну садами.

На його сторінці у фейсбуці можна знайти дуже цікаву інформацію. І я впевнена, що ця інформація буде корисною і для відвідувачів нашого сайту. Тож, із посиланням на автора, я вирішила цього разу розповісти про нову ініціативу Української горіхової асоціації – запровадження он-лайн рубрики «Перекличка садів».

Відкриваючи її, Геннадій Олександрович підкреслив, що горіхова галузь в Україні дуже молода. Не більше 5-8 років минуло з того часу, як почали закладати промислові горіхові сади. Тож, за його словами, у нас немає традиційних горіхових фермерів «від діда – до батька, від батька – до сина». Більшість горіховодів – аграрії у першому поколінні.   Тому вони залюбки слухають досвідчених горіхових профі, садоводів-новаторів. А такими Українська горіхова асоціація багата.

Нову рубрику розпочав один з провідних спеціалістів-практиків в Україні Захар Васильович Курганов – головний агроном найбільшого горіхового саду на півдні України, що належить ПП «Ніка-А» і розташоване у Березанському районі на Миколаївщині. Він розповів про вихід із зими і старт нового горіхового сезону-2020.

Як відмітив Захар Курганов, сад – це єдиний могутній організм, який не живе одним роком, сезоном, місяцем. Тому свою розповідь він почав з нагадування подій весни минулого, 2019 року. Тоді цвітіння горіху припало на дощову погоду, що призвело до зменшення врожаю у їх саду на 25-30 відсотків, у залежності від сорту. Усвідомлюючи, що дерева будуть «відпочивати», садівники поставили собі на мету максимально допомогти деревам у закладці нових плодових бруньок на наступний, 2020-й рік. Для цього були проведені 4 листові підкормки у липні-серпні минулого року комплексними добривами з мікро- і макроелементами. Врожай 2019 року було зібрано у максимально стислі строки, що також дозволило деревам краще підготуватись до перезимівлі і дозріванню паростків і бруньок.

Завершили сезон у саду, за словами Захара Курганова, глибоким рихленням міжрядь, відступивши від межі крони 1 м, та підбілюванням стовбурів дерев. Таким чином, сад підготували до зими.

Як зазначив Захар Курганов, зима 2020 року порадувала незвичним теплом, але дуже занепокоїла малою кількістю опадів. Щоб точно знати кількість опадів і розраховувати запас продуктивної вологи, у господарстві є власна метеостанція, що розташована безпосередньо у саду.

Більш за все, за словами садовода, підвів лютий. Денні температури на рівні 16-17 градусів тепла призвели до набряку бруньок. Обрізку саду довелось розпочати на 15 днів раніше звичайного строку. А в березні сад зіткнувся з трьома хвилями похолодання. Температура вночі знижувалась до мінус 6-8 градусів. Бруньки не витримали такого пресу і отримали значні ушкодження. Відбулось і значне зміщення строків цвітіння горіху у більш пізню сторону. По різним сортам ця здвижка була від 7 до 16 днів.

По чоловічим брунькам, за словами Захара Курганова, самими стійкими до морозів виявились сорти Костюженський та Скиноський. По жіночим – з явною перевагою вижили сорти з латеральним плодоношенням Когилничану, Каларашський і Песчанський.

Та у будь-якому випадку виконані попереднього року агрозаходи дали великий плюс. Загальна кількість плодових бруньок значною мірою допомогла компенсувати бруньки, що були пошкоджені навесні. Це більш характерно для сортів з латеральним плодоношення, бо за словами садовода, їх бруньки виявились найбільш розвиненими.

А далі фахівець сформулював наступні висновки:

1.            Незалежно від сорту, потрібно допомагати деревам у щорічній закладці нового врожаю, відповідно Технологічні карти повинні складатись з урахуванням цих вимог.

2.            Сорти зі змішаним та латеральним плодоношенням мають додаткові механізми захисту за критичних обставин, що потенційно дозволяє їм залишатись з врожаєм, а саме: закладення міцних основних та запасних плодових бруньок у великій кількості створює своєрідний «страховий фонд».

3.            Необхідно мати в саду декілька сортів (ранній, середній, пізній строк цвітіння), що дозволить зменшити втрати від паморозків в один з періодів (березень, квітень, травень).

4.            При проектуванні саду необхідно передбачити як мінімум два типи обпилювачів – ранній та пізній.

А післямову до виступу Захара Курганова сформулював Геннадій Юдін. Він зазначив, що горіховий сад – це багаторічний проект і його успішна реалізація ґрунтується на довготривалому стратегічному плануванні:

1.            Проект саду, засадження інтенсивними сортами, що адаптовані до регіону.

2.            Щорічне виконання агрономічних робіт на підставі Технологічної карти, яка щорічно коригується.

3.            Тільки після вступу саду у товарне плодоношення – продаж (експорт) горіхів.

 

Крім того, Президент Української горіхової асоціації надав деякі корисні поради садоводам-початківцям. Наприклад, він пояснив, що морозостійкість грецького горіху закладається генетично. Це – стійкість клітин до зневоднення і можливість зберігати у клітинах переохолоджену воду, при цьому не доводячи до кристалізації води в клітинах. У кожній клітині дерева є своя межа зневоднення і стискування.

Зимостійкість – це здатність дерев протистояти важким умовам зимового та ранньовесняного періодів різких стрибків температури з переходом через 0 градусів. Зимостійкість дерев змінюється з віком в залежності від характеру мікроклімату, вологості ґрунту і забезпеченості його калієм та фосфором, а також умов вегетації. На мові математики, зазначив Геннадій Юдін, зимостійкість дорівнює морозостійкість мінус несприятливі погодні умови і поганий догляд. Фактори, що знижують зимостійкість – це тривалі морози, відлиги, ожеледі.

Посухостійкість – це здатність рослин переносити тривалі посушливі періоди, значний водний дефіцит і перегрів з найменшою втратою продуктивності.

Геннадій Юдін підкреслив, що протягом цьогорічного складного за кліматичними умовами сезону фахівці Української горіхової асоціації будуть постійно аналізувати зростання та вегетацію найбільш популярних сортів горіху. А в середині червня, за його словами, асоціація проведе практичну конференцію, яка була запланована ще на 27 березня і не відбулася через карантинні обмеження. На конференції планується у подробицях розповісти про інтенсивну схему живлення горіху і показати, як це робиться на практиці у промисловому саду.

Інформацію про дату конференції можна буде знайти на сайті Української горіхової асоціації за електронною адресою: www.ukr-nuts.com.ua та на особистій сторінці Президента Української горіхової асоціації Геннадія Юдіна у мережі Фейсбук.

 

Виконавчий директор НДЦ «Афіна Паллада»

Аліна Кокошко